Niewielka przepuklina pępkowa oraz 3-5 cm rozejście mięśni tuż przy pępku.
Mało estetyczne wywinięcie pępka oraz niewielkie rozejście mięśni tuż przy pępku.
Średnia przepuklina pępkowa. Jest oczywiście nadmiar tłuszczu w tkance podskórnej – ale gdy celem jest usunięciu przepukliny pępkowej, która dodatkowo deformuje brzuch oraz grozi powikłaniami (np. uwięźnięcie przepukliny) zabieg można wykonać z cięcia w wokół pępka.
Też dużo tkanki tłuszczowej i średniej wielkości przepuklina około-pępkowa. Przez cięcie na górnej granicy pępka – można przepuklinę usunąć, wyciąć nadmiar skóry i samą bliznę schować w pępku.
1. Znieczulenie do operacji przy pępku – w zależności od zakresu zabiegu. Może być miejscowe, ogólne lub do kręgosłupa – podpajęczynówkowe.
2. Cięcie skórne w środku pępka, otaczającego na obwodzie (max 3/4 obwodu).
3. Ściana brzucha zostaje rozdzielona (rozpreparowana) na granicy powięzi mięśniowej. Z jednaj strony są mięśnie brzucha a z drugiej tłuszczowa tkanka podskórna.
4. Gdy jest jedynie rozejście mięśni – zostają one zszyte. Na rysunku jest to przedstawione bardzo schematycznie. W praktyce wytwarza się wąski tunel podskórny, w którym się szyje mięśnie. W tym warunkach nie ma możliwości szycia mięśnia na całej długości a jedynie odcinek przy pępku.
Gdy jest przepuklina – zawartość worka przepuklinowego zostaje odprowadzona do jamy brzusznej a otwór przepuklinowy zostaje zeszyty. Gdy sytuacja tego wymaga – np. otwór jest duży, o średnicy powyżej 5 cm – stosuje się wzmocnienie miejsca zeszycia siatką chirurgiczną.
5. Zabieg kończy wycięcie nadmiaru skóry z pępka (gdy była przepuklina – skóry w pępku jest za dużo), wprowadzenie drenu do miejsca operowanego oraz szwy na tkankę podskórną oraz skórę.
Pas elastyczny lub bielizna elastyczna do noszenia przez 1 – 3 miesiące
Jedynie zeszycie mięśni oraz usunięcie niewielkich/średnich przepuklin w pępku lub jego okolicy
Pobyt w szpitalu po operacji trwa 1-2 dni. Pacjent jest zachęcany do szybkiego wstania z łóżka i spacerów. Do miejsc operowanych wprowadzony jest 1 dren. Przez nie odpływa krew i treść surowicza do pojemników. Z reguły pacjent opuszcza szpital z drenami. Wymagane jest codzienna zmiana opatrunków oraz pojemników przymocowanych do drenów. Czas powrotu do sprawności wynosi średnio około jednego miesiąca.
opłata pokrywa koszt typowych badań przedoperacyjnych, konsultacji anestezjologa, operacji, opieki pooperacyjnej, pobytu 2 dniowego w szpitalu, codziennych konsultacji lekarskich, badania kontrolne po wypisie ze szpitala (tylko w szpitalu Eskulap w Osielsku pod Bydgoszczą)