Abdominoplastyka pełna

Po angielsku: Tummy Tuck; Traditional/ Standard Tummy Tuck

Niebieskie paski – zakres usunięcia skóry i tkanki podskórnej (tłuszczu). Białe paski – zakres rozdzielenia (preparowania) tkanki podskórnej.

Czy ta operacja jest dla mnie?
    • Nadmiar skóry, jej marszczenie nad i pod pępkiem
    • Fałd skórny w podbrzuszu, który pozwala zbliżyć okolicę pępka do wzgórka łonowego – próbę tę trzeba zrobić z czyjąś pomocą; badanie oczywiście przy leżeniu na płasko (uda mogą być lekko uniesione)
    • Deformacja ściany, którą nie uda się usunąć poprzez mniej rozległy zabieg, np. poprzez mini-abdominoplastykę.
      Co to oznacza? Np.: jeżeli jest jedynie na fałd pod pępkiem, nad spojeniem łonowym – można to usunąć poprzez mini-abdominoplastykę. Jednak, gdy zmiany są większe, bardziej rozległe, powyżej pępka, z boku brzucha – jedyny zabieg, który to usunie to pełna abdominoplastyka
Gdzie blizna?

Ślad operacji wyraźnie widoczny, ale może być zasłonięty wyższymi majtkami (lewe zdjęcie). Blizna w podbrzuszu od jednego do drugiego boku. Wokół pępka może być również ślad blizny po przemieszczeniu pępka w nowe miejsce.

Przykłady deformacji usuwanych pełną abdominoplastyką

Duży fałd skóry i tkanki podskórnej. Pępek jest na fałdzie skóry, który bez trudności można zbliżyć do wzgórka łonowego. Naprawa podbrzusza nie zlikwiduje problemu. Efekt może dać jedynie usunięcie szerokiego fałdu podbrzusza. Przed zabiegiem wskazane odchudzenie lub też operacja połączona z liposukcją

Ponownie duży nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Fałd podbrzusza jest szeroki, tak że pępkiem można prawie dotknąć wzgórka łonowego. Na całej długości rozejście mięśni prostych brzucha oraz uwypuklający się brzuch. Pełna abdominoplastyka pozwoli na zeszycie mięśni, co przywróci napięcie ściany brzucha.

Duży nadmiar skóry i tkanki podskórnej w podbrzuszu. Pionowa blizna w podbrzuszu. Nie ma innego sposobu na usunięcie fałdu oraz blizny jak jedynie poprzez pełną abdominoplastykę.

Przepuklina wchodząca z otworu w bliźnie pooperacyjnej. Deformuje podbrzusze po stronie lewej. Po zaopatrzeniu wrót przepuklinowych z siatką jedynym sposobem na odtworzenie kształtu brzucha jest wykonanie pełnej abdominoplastyki. Bez wykonania wycięcia skóry i tkanki tłuszczowej z podbrzusza – po przepuklinie zostanie wolna jama pod skórą. Jest to miejsce, w którym zbierałby się krew i płyn surowiczy. A to stwarza warunki do powikłań pooperacyjnych.

przed – po
Operacja jest w znieczuleniu ogólnym
Kolejne etapy operacji

1. Wyznaczenie na skórze brzucha punktów orientacyjnych oraz planowanej linii cięcia.

2. Do pełnej abdominoplastyki – zawsze znieczulenie ogólne.

3. Cięcie wg zaznaczonych linii oraz odsłonięcie mięśni prostych brzucha

4. Zeszycie mięśni prostych – likwidacja rozejścia mięśni i/lub wzmocnienie przedniej ściany brzucha.

5. Wycięcie nadmiaru skóry w podbrzuszu.

6. Przemieszczenie pępka w nowe miejsce i umocowanie go szwami

7. Zamknięcie ran – zeszycie tkanki podskórnej oraz skóry.

8. Opatrunek oraz pas brzuszny lub bielizna modelująca

Co jeszcze można poprawić
podczas tej plastyki brzucha?

Podczas operacji pełnej abdominoplastyki można wykonać dodatkowe zabiegi:

  • zeszycie mięśni prostych brzucha pod i/lub nad pępkiem – wzmacniające i napinające ścianę brzucha (nawet, gdy nie ma rozejścia mięśni)
  • usunięcie przepuklin: pępkowej, kresy białej, okolicy pępka
  • usunięcie przepukliny pooperacyjnej – położonej blisko linii pośrodkowej ciała
  • wycięcie nieładnej blizny poziomej po cięciu cesarskim
  • miejsce naprawy można wzmocnić siatką niewchłanialną (wąski pasek)
  • najnowsze rozwiązanie to siatka Phasix ulegająca wchłanianiu przez 18 miesięcy, która wzmacnia tkankę łączną
Przebieg pooperacyjny

Pobyt w szpitalu po operacji trwa 2-3 dni. Pacjent jest zachęcany do szybkiego wstania z łóżka i spacerów. Do miejsc operowanych wprowadzone są 2 dreny. Przez nie odpływa krew i treść surowicza do pojemników. Z reguły pacjent opuszcza szpital z drenami. Wymagane jest codzienna zmiana opatrunków oraz pojemników przymocowanych do drenów. Czas powrotu do sprawności wynosi średnio około jednego miesiąca.

Koszt zabiegu: od 25.000 zł

opłata pokrywa koszt typowych badań przedoperacyjnych, konsultacji anestezjologa, operacji, opieki pooperacyjnej, pobytu 3 dniowego w szpitalu, codziennych konsultacji lekarskich, badania kontrolne po wypisie ze szpitala (tylko w szpitalu MSW Bydgoszcz)