Średni fałd skóry i tkanki podskórnej pod pępkiem. Pępek nie jest zmieniony. Skóry powyżej pępka nie marszczy się, nie ma również tutaj rozejścia mięśni prostych brzucha.
Zmiany pod pępkiem są bardziej wyraźne przy pochyleniu ciała. Podbrzusze wyraźnie jest zdeformowane.
Zmiany dobrze widoczne z boku ciała w pozycji siedzącej. Nad majtkami tworzy się fałd, który przewiesza się odrobinę nad górną majtek. Różni się to od górnej części brzucha, która może być szczupła i wysportowana, z „drabinką” mięśni
Pozycja siedząca. Fałd ponad górnym brzegiem majtek. Zakres zmian jest ograniczony: są one nad wzgórkiem łonowym. Z boku brzucha – po prawej i lewej stronie, bliżej bioder – deformacji nie ma. Pozwala to wykonać naprawę – usunięcie fałdu z krótszego cięcia niż przy pełnej abdominoplastyce.
Podobne zmiany u innej pacjentki; przepuklina pępkowa, marszczenie się skóry ponad pępkiem, nadmiar tkanki tłuszczowej, fałd w podbrzuszu widoczny szczególnie w pozycji siedzącej.
Pacjentka z nawrotem przepukliny pępkowej; nadmiar tkanki tłuszczowej, marszczenie się skóry brzucha, fałd w podbrzuszu.
Pierwsza operacja wykonana z cięcia wokół pępka. Niestety pozostała brzydka blizna a w dodatku przepuklina pojawiła się ponownie (tzw. nawrót przepukliny).
Jak wykonać ponowną operację? Jest kilka możliwości:
1.Znieczulenie ogólne (gdy operacja jest jedynie do poziomu pępka – może być zastosowane znieczulenie do kręgosłupa – podpajęczynówkowe).
2. Cięcie skórne wg zaznaczonych linii w podbrzuszu.
3. Po przecięciu skóry i tłuszczu podskórnego zostają odsłonięte mięśnie proste brzucha w odcinku poniżej pępka do spojenia łonowego. Na rysunku pokazane są schematycznie same mięśnie. W praktyce osłania się pochewki mięśni prostych brzucha. Rysunek pokazuje, że mięśnie nie przylegają do siebie a przestrzeń między nimi (kresa biała) jest szeroka.
4. Schematycznie zeszycie mięśni prostych ze sobą – likwidacja rozejścia mięśni i/lub wzmocnienie przedniej ściany brzucha; w praktyce nie zeszywa się samych mięśni lecz ich pochewki z silnej tkanki łącznej i same mięśnie.
5. Wycięcie nadmiaru skóry z podbrzusza, pępek zostaje nieco przemieszczony do dołu, skóra pod pępkiem poprzez wycięcie fałdu zostaje napięta. Wprowadzenie 2 drenów pod skórę. Naprężenie mięśni i skóry daje pożądany efekt plastyczny – płaski brzuch.
6. Zeszycie tkanki podskórnej oraz skóry; na ilustracji pojedyncze szwy skórne. W praktyce zakłada się wchłanialny szew śródskórny.
7. Przymocowanie drenów do skóry, opatrunek na całość rany,
8. Pas elastyczny lub bielizna modelująca do noszenia przez 1 – 3 miesiące
Podczas operacji pełnej abdominoplastyki można wykonać dodatkowe zabiegi:
Pobyt w szpitalu po operacji trwa 2-3 dni. Pacjent jest zachęcany do szybkiego wstania z łóżka i spacerów. Do miejsc operowanych wprowadzone są 2 dreny. Przez nie odpływa krew i treść surowicza do pojemników. Z reguły pacjent opuszcza szpital z drenami. Wymagane jest codzienna zmiana opatrunków oraz pojemników przymocowanych do drenów. Czas powrotu do sprawności wynosi średnio około jednego miesiąca.
opłata pokrywa koszt typowych badań przedoperacyjnych, konsultacji anestezjologa, operacji, opieki pooperacyjnej, pobytu 2 dniowego w szpitalu, codziennych konsultacji lekarskich, badania kontrolne po wypisie ze szpitala (tylko w szpitalu Eskulap Bydgoszcz – Osielsko)
Prezentacja „idealnej kandydatki” do operacji mini abdominoplastyki (ang)
Operacja mini abdominoplastyki (ang)