Ślady bardzo mało widoczne. Blizny z boku brzucha: jedna 10 mm, 2 x 5 mm. W środku brzucha, w miejscach wprowadzenia szwów zbliżających mięśnie – ślady 2 mm.
Przepuklina pępkowa niewielkich rozmiarów oraz niewielkie, nie widoczne na zdjęciu rozejście mięśni. Zmiany można usunąć poprzez laparoskopię lub cięcie wokół pępka.
Typowy, wywinięty pępek po ciąży. Przy takiej deformacji bardzo często – również przez lekarzy – rozpoznawana jest przepuklina pępkowa. Niekoniecznie tak musi być. Pępek sterczący „jak guzik” jest typowym objawem rozwijającej się ciąży. Po porodzie zmiana ta może zniknąć ale też może pozostać. Dla oceny, czy jest to przepuklina należy zbadać, czy jest otwór w dnie pępka – wrota przepuklinowe. Sam wywinięty pępek stanowi denerwującą deformację. Metodą laparoskopową – przy okazji zeszywania mięśni brzucha – można umocować pępek i ponownie wytworzyć zagłębienie.
Typowe wskazanie – rozejście mięśni prostych brzucha na dość długim odcinku. Pacjentka jest dość szczupła, samo rozejście nie jest szerokie. Badanie musi rozstrzygnąć, czy nie jest za szczupła – gdyż wtedy szwy mogą być wyczuwalne pod skórą.
1. Przy operacji laparoskopowej – zawsze znieczulenie ogólne
2. Operację laparoskopową wykonuje się przez „dziurki od klucza”. Chirurg miejsce operowane widzi na monitorze TV.
3. Przez powłokę wprowadzane są rurki (trokary) a przez nie – narzędzia chirurgiczne (bardzo wąskie) oraz optyka kamery TV.
4. Aby odsunąć jelita od ściany brzucha i stworzyć miejsce do operacji – brzuch jest wypełniany gazem (CO2). Powstaje odma otrzewnowa. Brzuch w czasie laparoskopii jest „wzdęty”.
5. Do zbliżenia mięśni prostych brzucha ze sobą wykorzystuje się szydło prowadzące silną nić chirurgiczną (szew). 1. Szydło wprowadzane do brzucha przebija jeden mięsień (wraz z jego silną pochewką) a (2) wyprowadzane z brzuch – przekłuwa drugi mięsień. (3) Szew związany pod skórą zbliża mięśnie do siebie (4). Szwy zakłada się w odstępach 1 cm na całej długości rozstępu mięśni.
6. Gdy oprócz rozejścia mięśni jest przepuklina ściany brzucha (pępkowa, okołopępkowa czy kresy białej) – po rozdzieleniu zrostów i usunięciu zawartości worka przepuklinowego – otwór przepuklinowy zasłania się siatką mocowaną do ściany brzucha. Na schemacie kropkami oznaczono wielkość siatki wprowadzonej do brzucha.
Numery od 1 do 4 – to kolejne trokary, przez które wprowadza się do brzucha narzędzia i optykę kamery TV.
7. Podejmowane są próby zszywania mięśni ściany brzucha metodą laparoskopową. Tutaj jest link do artykułu na ten temat.
8. Na koniec zabiegu usuwa się narzędzia z brzucha, trokary, gaz oraz zeszywa rany skórne. Są one niewielkie – pozostawiają małe blizny. Po zeszyciu mięśni prostych blizny są z boku brzucha.
9. Po zabiegu co najmniej przez miesiąc wskazane jest noszenie pasa brzusznego lub bielizny modelującej.
Podczas naprawy laparoskopowej ściany brzucha można wykonać dodatkowe zabiegi:
Pobyt w szpitalu po operacji trwa 1-2 dni. Pacjent jest zachęcany do szybkiego wstania z łóżka i spacerów. Nie stosuje się drenów. Czas powrotu do sprawności wynosi średnio około jednego miesiąca.
opłata pokrywa koszt typowych badań przedoperacyjnych, konsultacji anestezjologa, operacji, opieki pooperacyjnej, pobytu 2 dniowego w szpitalu, codziennych konsultacji lekarskich, badania kontrolne po wypisie ze szpitala (tylko w szpitalu MSW Bydgoszcz)
Prezentacja zaopatrzenia przepukliny siatkowej siatką ułożoną na ścianę brzucha. Wykonuję zabieg podobnie ale nie zastosowałbym metalowych wkrętek, które mogą urażać ścianę brzucha przez całe życie. Teraz używa się te wkrętki (tackery) wchłanialne (ang)